Öğretmenlere PISA Eğitimi!

Uludağ Üniversitesi ile Milli Eğitim Bursa İl Müdürlüğü arasında imzalanan protokol sayesinde öğretmenlerin PISA ve TIMSS tarzı sorular üretmesi sağlanacak. Protokol çerçevesinde bilgisayar tabanlı değerlendirme havuzları oluşturulacak ve iki kurum arasında bilimsel işbirliği geliştirilecek.
Mili Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilerin bilgi ve becerilerini ortaya çıkarabilmek adına geliştirilen eğitim sistemine Bursadan katkı geldi. Uludağ Üniversitesi (UÜ) ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü, toplam 60 öğretmenin Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı PISA tarzı sorular hazırlaması ve bu kapsamda eğitim vermesi amacıyla ortak bir protokol imzaladı.
 
10 hafta sürecek eğitimler sonucunda öğretmenler hem ders müfredatını hem de sınav uygulamalarını uluslararası geçerliliği olan yöntemlere göre yapabilecek. Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen protokol imza törenine UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ekrem Koz, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muammer Demirel ve Eğitim Fakültesi Matematik Eğitim Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Altun katıldı.
 
NİTELİKLİ ÖĞRETMEN, NİTELİKLİ ÖĞRENCİ
Törende konuşan UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, üniversitenin eğitimin en son noktasında öğrencilerle muhatap olduğuna işaret etti. Üniversiteye gelen öğrencilerin birçok açıdan eksiklerinin bulunduğunu söyleyen Rektör Yusuf Ulcay, “Nitelikli öğretmene, nitelikli öğrenciye ve nitelikli fiziksel imkânlara ihtiyacımız var. Bursa olarak önümüzdeki eğitim öğretim döneminde tekli eğitime geçecek. Bu mutlaka bir pozitif etki yaratacaktır. Ancak tek başına fiziksel imkânlar bir şeyi çözmüyor. Bugün imzaladığımız protokolün içeriğinin tüm illerde olması gerektiğine inanıyorum. Bir de bu planlamanın kısa dönem için değil, büyük bir bütünün içerisinde 4-5 yıla yayılarak sürdürülmesi gerektiğine inanıyorum. Öğrencilerimizi nasıl zevkli bir şekilde çalışmaya yönlendirebiliriz? Bunu çözümlememiz gerekiyor” dedi.Dünyada 10 büyük ekonomi arasında girmeye başaran Türkiyenin PISA ve TIMSS ölçümlemesinde son sıralarda yer aldığını belirten Rektör Yusuf Ulcay, şöyle devam etti:
“Dünya sıralamasındaki yerimiz ile eğitimdeki sıralamamız aynı değil. Bu dengeyi yakalamamız gerekiyor. Eğitim noktasında ilgili birimlerin koordineli çalışması gerekiyor. Bursa örneğini bizim bu çalışmamız oluşturacaktır. Sadece 10 haftalık bu projenin yanı sıra daha uzun süreli farklı bir çalışma daha yapalım. Üniversite olarak biz hazırız. Topyekün mükemmelleşmeye ön ayak olacak kapsamlı bir çalışmaya imza atabiliriz.”
 
ÖĞRETMENLERİN BAKIŞ AÇISI GELİŞTİRİLECEK
Milli Eğitim Bakanlığı’nın son dönemde bilgiden ziyade beceriye yansıyacak soruları tercih etiğini açıklayan İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ise bunun çok ciddi ve doğru bir hamle olduğunun altını çizdi. PISA’da da bu tarza benzer soruların çıktığını söyleyen Müdür Sabahattin Dülger, “Tek başına bilginin kendisi yeterli değil. O bilgiyi doğru kullanma, verimli kullanma ve uygun alanda kullanma anlamında bir çalışma yapılıyor. Bunu çok değerli ve doğru buluyorum. PISAda da buna benzer sorular karşımıza çıkıyordu. Dolayısıyla yeni bir soru tarzı ve yeni bir bakış açısı gerekti. 60 öğretmenimiz üniversitemizle yaptığımız bu protokol çerçevesinde soru hazırlama ve bakış açısıyla ilgili kendilerini geliştirecekler. Ben faydalı ve hayırlı bir iş olduğunu düşünüyorum. Protokol aşamasına gelene kadar emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. İnşallah neticeleri de hayırlı olacaktır diye ümit ediyorum” dedi.
Benzer Yazılar
Yarın Okullar Tatil mi? Son Dakika

Yarın okullar tatil mi sorusu öğrenciler tarafından oldukça merak ediliyor. Tüm yurtta etkisini gösteren kar yağışının ardından kar tatili haberleri gelmeye başladı. Kuvvetli rüzgar ve yağışın bir araya gelmesi birçok ilçede elektrik ve su kesintilerine neden oldu.  Nevşehir’de okullar 1 gün tatil edildi   Nevşehir Valiliği, kar yağışı nedeniyle taşımalı eğitim yapan öğrenciler için okulların bir gün tatil edildiğini açıkladı. Kaynak:   https://www.aksam.com.tr

Devamı
LGS Soruları ve Cevapları Açıklandı!

LGS soruları ve cevap anahtarı sabah.com.tr'de... Yaklaşık bir milyon öğrencinin uzun bir süredir hazırlanarak beklediği an geride kaldı. Eski adı TEOG olarak bilinen LGS, bu yıl ilk defa düzenlendi. 2 Haziran Cumartesi günü ise öğrenciler hayalleri için bu sınavda ter döktü. Bu sabah saatlerinden itibaren ise yine öğrenciler ve veliler sınav için yola koyuldu. Şimdi ise tüm gözler MEB tarafından yayınlanacak olan sorulara çevrildi! Doğru ve yanlışlarını kontrol etmek isteyen öğrenciler 2018 LGS soruları yine bu başlık altından bulabilecekler. Türk&

Devamı
Öğrencisinin Hayatını Kurtardı

İzmir'de, yediği pidenin soluk borusuna kaçması nedeniyle nefes alamayan ilkokul öğrencisi, öğretmeninin müdahalesiyle kurtuldu.İzmir'de, yediği pidenin soluk borusuna kaçması nedeniyle nefes alamayan ilkokul öğrencisi, öğretmeninin müdahalesiyle kurtuldu. Urla Albay Çolak İbrahim Bey İlkokulu ikinci sınıf öğrencisi Yusuf Ahmet Uluışık, okula gelirken aldığı pideyi yerken lokma soluk borusunu tıkadı. Okul bahçesinde yere düşen ve nefes alamayan öğrenciye müdahale eden Sınıf Öğretmeni Hüsamettin Cemil Doğru, Uluışık'ın yeniden nefes almasını sağla

Devamı
Başarılı Öğrenciler Ödüllerini Medya Temsilcilerinin Elinden Aldı

Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından gerçekleştirilen "Hak Arama Kültürü ve Ombudsmanlık" konulu kompozisyon resim ve afiş tasarımı yarışmasının ödülleri Ankara’da medya temsilcileri tarafından verildiKamu Denetçiliği Kurumu tarafından gerçekleştirilen "Hak Arama Kültürü ve Ombudsmanlık" konulu kompozisyon resim ve afiş tasarımı yarışmasının ödülleri  Ankara'da medya temsilcileri tarafından verildi. Resim ve afiş dalında ikinci olan İkra Yavuz'a ödülünü İhlas Medya Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşartakdim etti.

Devamı
EBA Yaz Kursu Başvuruları Ne Zaman Yapılacak? İşte Başvuru Tarihleri.

EBA yaz kursu başvurularının ne zaman yapılacağı birçok kişi tarafından merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. EBA kurslarının ikinci başvuruları 18 Şubat tarihinde sona ermişti. Şimdi EBA yaz kursuna başvuracak olan öğrenciler 3. dönem başvuruları için gün sayıyorlar. Peki, EBA yaz kursu başvuruları ne zaman yapılacak? İşte başvuru tarihleri. Eğitim Bilişim Ağı, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından her bir bireyin kullanımına ücretsiz olarak sunulan çevrimiçi bir sosyal eğitim platformu olan EBA kurslarının üçü

Devamı
EğitimSınavGüncel